Wieszjak.pl | Rynekmedyczny.pl | Commed.pl |
wieszjak jak jest
 
Dołącz do grupy na Facebook:
Dołącz do grupy na Facebook

Czy wiesz, że Juliusz Słowacki pisał "Pana Tadeusza"?

Mało kto wie, że narodowe epopeję chciał kontynuować Juliusz Słowacki! Do dziś zachowały się jedynie fragmenty nowego "Pana Tadeusza", które są dowodem na to, że Słowacki przymierzał się do napisania dzieła o podobnej tematyce, jednak całkiem innej, demaskatorskiej wymowie.

Juliusz Słowacki, młodszy o 11 lat od Adama Mickiewicza, przez całe życie zmagał się ze swoistym "kompleksem wieszcza" i usilnie próbował rywalizować ze starszym kolegą po fachu. Stosunki obu poetów to istny korowód wzajemnych pretensji, pojednań i ponownych zerwań.
Rywalizacja ta osiągnęła w twórczości Słowackiego apogeum, gdy po 1844 roku postanowił napisać "Pana Tadeusza" w nowym duchu. Był to szczególny czas dla poety, gdyż wchodził on w okres mistyczny w swej twórczości. "Pan Tadeusz" Słowackiego zachował się we fragmentach. Są one kontynuacją utworu Mickiewicza, imitacją stylistyki Mickiewiczowskiej, a przede wszystkim odsłonięciem prawdy o losie Polaków i ujawnieniem tajemnicy tkwiącej w historii. Rzecz dzieje się w Soplicowie w okresie, gdy z wielkiej wyprawy Napoleona na Moskwę wracają jedynie niedobitki. Nie ma tu optymizmu i entuzjazmu emanujących z kart Mickiewiczowskiego dzieła. W zamian jest obraz klęski oraz postać Napoleona, który staje w progach soplicowskiego dworku. Czytamy:

"Tymczasem wchodzi do pokoju
Człowiek niewielki wzrostem, w podróżnego stroju;
Sądziłbyś, że cywilny - gdyby nie miał szpady
Pod pachą - dosyć piękny na twarzy i blady
Mimo zimna. Twarz była jak marmur niezmienna,
Owszem, rzekłbyś, że bielsza od mrozu, promienna,
Jak miesiąc złota... Oddał lekki ukłon Zosi,
Ona się zlękła, oczy spuszcza, nie podnosi,
Nie śmie... stoi jak posąg, a w sobie rozważa,
Czy ma uciec, czy zostać - poznała cesarza
Napoleona... "

Wraz z ostatnimi wersami wkracza na scenę postać wielka, która w danym momencie poniosła klęskę. Wejście Napoleona - człowieka pokonanego, ale nadal nieprzeciętnego, a przede wszystkim obciążonego dotychczasowymi postępkami - jest jednocześnie zapowiedzią mających nastąpić zmian.

(Mag)

Autor: ~Mag

Chcesz skomentować artykuł? Zaloguj się lub wypowiedz się jako gość:
Autor:
Komentarz:
Prosimy podać treść komentarza