Wieszjak.pl | Rynekmedyczny.pl | Commed.pl |
wieszjak jak jest
 
Dołącz do grupy na Facebook:
Dołącz do grupy na Facebook

Czy wiesz dlaczego samolot zostawia na niebie białą smugę?

cooki89

Stażysta
Często na czystym, błękitnym niebie można zauważyć białą smugę ciągnącą się za lecącym samolotem. Skąd się bierze ta biała smuga i dlaczego utrzymuje się jeszcze długo po przelocie samolotu?

Białe smugi na niebie wyglądają zjawiskowo, ale niestety świadczą o dużym zanieczyszczeniu atmosfery.

Z mechanizmów napędowych startujących samolotów wydobywa się gorący gaz zanieczyszczony czarną sadzą. Gdy samolot osiąga tzw. wysokość przelotową, jego turbiny nadal produkują ogromne ilości gorących spalin. W turbinach jest spalane paliwo lotnicze, wskutek czego tworzy się tam między innymi gorąca para wodna. Ta para wodna schładza się za dyszami w chłodnym powietrzu.

Jeżeli w powietrzu jest wystarczająco duża ilość cząsteczek kurzu, to para wodna osadza się na nich i zamarza, tworząc maleńkie kryształki lodu. Na wysokości 10 km panuje temperatura -50 st. C, więc proces zamarzania zachodzi bardzo szybko.

Każda turbina tworzy swoją własną smugę kondensacyjną. Na skutek powstawania wirów powietrznych smugi te łączą się za obydwoma skrzydłami samolotu w jeden ogon. Wiry tworzone przez skrzydła powodują, że smuga się rozrywa.

Autor: cooki89
Artykuł z dnia: 2011-06-05 14:45, ostatnia aktualizacja: 2011-06-05 19:24
Chcesz skomentować artykuł? Zaloguj się lub wypowiedz się jako gość:
Autor:
Komentarz:
Prosimy podać treść komentarza